HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
Osób online: 1; wtorek, 25 luty 2020 Imieniny Almy, Cezarego, Jarosława
Ostrów Wlkp. • kultura • 2015-10-28
Rekordowe warsztaty w muzycznej
Źródło: www.powiat-ostrowski.pl 

Prawie 150 osób, nauczycieli i uczniów wzięło udział w XIII Warsztatach Klarnetowo-saksofonowych, które w dniach 21 i 22 października odbyły się w Zespole Szkół Muzycznych w Ostrowie.

Entuzjaści gry na klarnecie i saksofonie przyjechali niemalże ze wszystkich regionów Polski, z 50 miast, z odległych terenów nadmorskich, górskich, Podlasia, a nawet z Czech.

Tegoroczna edycja Warsztatów cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. W imprezie wzięło udział 143 uczestników - 85 uczniów i 58 nauczycieli. Podczas tegorocznych Warsztatów zajęcia prowadzili: prof. Arno Bornkamp – Konserwatorium Muzyczne w Amsterdamie – saksofon, dr Karel Dohnal – Opera w Paryżu – klarnet,  prof. Arkadiusz Adamski – AM Katowice – klarnet, ad. dr Magdalena Jakubska – Szymiec – AM Poznań – saksofon, ad. dr hab. Jan Jakub Bokun – AM Wrocław – klarnet, as. Bartłomiej Duś – AM Katowice – saksofon, mgr Łukasz Poprawski – PSM II st. Warszawa – wydział jazzu – saksofon.

Lekcje i wykłady zaproszonych muzyków, tak jak co roku, miały charakter otwarty. Każdy uczestnik miał możliwość zarówno obserwowania, słuchania zajęć, jak i czynnego uczestniczenia w nich poprzez zaprezentowanie swojej gry w przygotowanym utworze. Oprócz lekcji indywidualnych odbywały się także zajęcia z zespołami kameralnymi.

W czasie lekcji zwracano uwagę na właściwą realizację tekstu muzycznego oraz szeroko pojęty warsztat artystyczny. Sporo uwagi wykładowcy poświęcali wydobyciu, kształtowaniu i estetyce brzmienia instrumentu oraz stylowości wykonania utworów, demonstrując jednocześnie ciekawe sposoby i metody doskonalenia rzemiosła instrumentalnego. Młodzi adepci sztuki mieli również możliwość poznawania nowej literatury muzycznej, a także skonfrontowania swoich umiejętności z innymi muzykami.

Wzorem lat ubiegłych Organizatorzy przygotowali dla uczestników ciekawe atrakcje muzyczne.


W dniu 21 października na scenie sali koncertowej wystąpili:  Jan Jakub Bokun – klarnet oraz  Jakub Kościuszko -  gitara. Duet wrocławskich muzyków wykonał pozycje muzyczne o zróżnicowanym charakterze. Wysłuchano utworów: „Arabeska” C. Debuss’ego, „Moise” i „Reve de l’Efant”, Yom’a, i „Historii tanga” A. Piazzoli. Ciekawe i niecodzienne połączenie klarnetu i gitary pozwoliło wprowadzić  słuchaczy w subtelny i nastrojowy klimat.

Po tym koncercie zaproszono słuchaczy do klubu Fanaberia Art na recital Big-Bandu Powiatu Ostrowskiego pod dyrekcją Roberta Matuszewskiego. Podczas koncertu muzykom towarzyszył saksofonista Łukasz Poprawski oraz wokalistka młodego pokolenia – Monika Walczak. Utwory jazzowe, swingowe wprowadziły publiczność w pogodny, rozrywkowy nastrój.
W czwartek na zakończenie Warsztatów zaprezentowali się saksofoniści. Jako pierwsi na scenie pojawili się: Bartłomiej Duś – saksofon i Magdalena Duś – fortepian. Duet wykonał  dwa utwory:  Sonatę w aranżacji na saksofon altowy i fortepian - Clouda Debussy’ego oraz  „Rythmicos Nomos” na saksofon altowy i fortepian współczesnego, brytyjskiego kompozytora Briana Elias’a.

Następnie wystąpił gość z Amsterdamu: Arno Bornkamp z akompaniatorką Magdaleną Duś.  Artyści wykonali trzy utwory dziewiętnastowiecznych i dwudziestowiecznych kompozytorów, Roberta Schumanna-  Wariacje na saksofon altowy i fortepian,  Florent Schmitta- „Legenda Op. 66” na saksofon altowy i fortepian,  Jeno Takacs- „Two Fantastics” Op. 88, na saksofon altowy i fortepian.

Na zakończenie koncertu na scenie pojawili się wszyscy trzej artyści z muzyczną niespodzianką. Arno Bornkamp zagrał na saksofonie barytonowym, Bartłomiej Duś na saksofonie sopranowym, przy fortepianie akompaniowała Magdalena Duś. W ich wykonaniu usłyszeliśmy przepiękny, pełen dynamiki utwór Franca Poulenca „Trio na obój, fagot i fortepian”, w aranżacji na saksofon sopranowy, saksofon barytonowy i fortepian. Wirtuozeria muzyków połączona z brawurowym wykonaniem utworów spotkała się z ogromnym aplauzem publiczności.


Warto zaznaczyć, że wszystkie imprezy towarzyszące zgromadziły liczną publiczność, która była pod ogromnym wrażeniem umiejętności wykonawców. Koncerty stały na bardzo wysokim poziomie artystycznym i zaciekawiły publiczność nie tylko utworami klasycznymi, ale i pozycjami współczesnych twórców. Była to porcja niezapomnianych wrażeń i doznań artystycznych na najwyższym, światowym poziomie.

Uczestnicy wyjechali więc z naszego miasta zadowoleni i usatysfakcjonowani, pełni wrażeń i nowej wiedzy. Należy zaznaczyć, że tegoroczne Warsztaty zgromadziły rekordową liczbę uczestników, co jest niezwykle budujące dla organizatorów. Duże zainteresowanie przedsięwzięciem dowodzi także,  że ostrowskie warsztaty mają wysoki prestiż i cieszą się dobrą opinią  w środowisku muzycznym Polski.


Głównym inicjatorem i organizatorem tego spotkania był Robert Matuszewski dyrektor szkoły. W procesie przygotowań i realizacji tego przedsięwzięcia Dyrektora wspierali: wicedyrektor Piotr Słociński i kierownik Sekcji Instrumentów Dętych i Perkusji - Piotr Lewek oraz pracownicy sekretariatu szkoły, nauczyciele i obsługa techniczna.

Organizatorzy pragną szczególnie podziękować władzom Powiatu Ostrowskiego i Staroście Ostrowskiemu Pawłowi Rajskiemu, który objął Honorowym Patronatem XIII Edycję Warsztatów. Podziękowania kierują także do wszystkich sponsorów: Restauracji „Stylowa” – Ryszarda Mielcarka, Max Catering – Hieronima Szewczyka oraz patronów medialnych imprezy: Telewizji „Proart” i „Gazety Ostrowskiej”.

 

 

 


Rekordowe warsztaty w muzycznej Rekordowe warsztaty w muzycznej Rekordowe warsztaty w muzycznej Rekordowe warsztaty w muzycznej Rekordowe warsztaty w muzycznej Rekordowe warsztaty w muzycznej

Uważaj! ''Wnuczek'' znów dzwoni! 2015-10-28

Sześć prób oszustw metodą „na wnuczka" miało miejsce wczoraj na terenie Ostrowa Wielkopolskiego.
Oświadczenie ws. startów Ostrovii w PGE Ekstralidze2015-10-27

Klub nie wystartuje w rozgrywkach PGE Ekstraligi w sezonie 2016.
Pasowanie na czytelnika2015-10-27

W dniach 21, 22 i 23 października uczniowie klas pierwszych wraz z wychowawcami przybyli do biblioteki, aby wziąć udział w pasowaniu na czytelnika.
TURNIEJ W PŁOCKU2015-10-27

W dniach 26-27.09 zespół pierwszoligowy brał udział w turnieju w Płocku.
Bądźmy czujni podczas przygotowań do dnia Wszystkich Świętych2015-10-27

W okresie Wszystkich Świętych spodziewać się można zwiększonej liczby patroli policji ale także aktywności złodziei, którzy odwiedzać będą cmentarze nie tylko na terenie miasta. 
Apelujemy o ostrożną jazdę ! 2015-10-27

Apelujemy o ostrożność na drogach. Pogorszenie się warunków atmosferycznych w ostatnich dniach zaskoczyło wielu kierowców w naszym kraju. 
Nowy radiowóz dla Posterunku Policji w Przygodzicach2015-10-27

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowie Wielkopolskim, otrzymali wczoraj nowy radiowóz marki Kia Ceed. 
''Przytomni'' uczniowie IV LO. Rozstrzygnięcie konkursu MSW.2015-10-27

Znamy już wyniki konkursu prowadzonego w ramach kampanii społecznej „Dopalacze kradną życie". 
Wciąż giną piesi! Także dlatego, że są niewidoczni!2015-10-27

Od początku roku na wielkopolskich drogach zginęło 40 pieszych, a 371 zostało rannych.  
''Santo'' dla Świętego Jana Pawła II2015-10-27

Ponad setka muzyków zagrała w minioną sobotę w kościele p.w. św. Antoniego Padewskiego w Ostrowie Wielkopolskim.
Pruślin kulturalnie bis2015-10-27

24 października 2015 roku pięćdziesięciu mieszkańców osiedla Pruślin w Ostrowie Wielkopolskim spędziło bajeczne sobotnie popołudnie w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu.
Rekordowy 53. Bieg Republiki Ostrowskiej [GALERIA]2015-10-27

739 osób ukończyło bieg główny na dystansie 10 kilometrów, a 527 dziewcząt i chłopców wzięło udział w biegach młodzieżowych podczas 53. Biegu Republiki Ostrowskiej, który w niedzielę odbył się w Ostrowie Wielkopolskim. 
Akademicki Jubileusz2015-10-27

21 listopada obchodzone będzie 15-lecie Wydziału Zamiejscowego w Ostrowie Wielkopolskim Społecznej Akademii Nauk w Łodzi. 
''Łańcuch Herbowy'' na zakończenie sezonu2015-10-27

Krystian Pieszczek, zawodnik Falubazu Zielona Góra, zwyciężył w 63. turnieju żużlowym o Łańcuch Herbowy Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.
Już w środę sesja Rady Miejskiej2015-10-27

Już w najbliższą środę kolejna sesja Rady Miejskiej. 
Wieczornica „Świętymi bądźcie”2015-10-27

W miniony czwartek tj. 22 października 2015r. w pięknym wnętrzu Forum Synagoga odbyła się wieczornica poświęcona osobie Jana Pawła II pod hasłem „Świętymi bądźcie”. 
Zadbajmy o bezpieczeństwo na drodze2015-10-15

Każda pora roku niesie ze sobą zmiany pogodowe, mające również wpływ na stan bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
XXIII Ogólnopolski Rajd Górski służb mundurowych 2015-10-15

Ostrowscy policjanci i emeryci uczestniczyli w dniach 22-26 września w XXIII Ogólnopolskim Rajdzie Górskim Służb Mundurowych resortu spraw wewnętrznych „Karkonosze 2015".

Powrót do góry strony

Wiadomości:

Ogłoszenia Drobne:

^

Napisz do nas - Copyright 2001-2015 ostrow.pl Google+