HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
Osób online: 1; wtorek, 11 sierpień 2020 Imieniny Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
Ostrów Wlkp. • policja • 2016-06-22
Niesprzyjające warunki na drodze
Źródło: KPP w Ostrowie Wielkopolskim 

Pierwszy astronomiczny dzień lata już za nami, jednak pogoda za oknem przypomina raczej tę jesienną.

Intensywne opady deszczu oraz silne wiatry mogą przyczynić się do zwiększenia ilości zdarzeń drogowych. Policjanci Komendy Powiatowej w Ostrowie Wielkopolskim przypominają o zachowaniu zdrowego rozsądku za kierownicą!

Ostrowscy policjanci przypominają wszystkim kierowcom, że intensywne opady deszczu - a co za tym idzie - mokra nawierzchnia drogi potrafią być zdradliwe. Ostrzeżenia kierowane są także to pieszych uczestników ruchu drogowego, których życie i zdrowie są najbardziej narażone podczas zdarzenia drogowego. W związku z niesprzyjającą aurą pogodową, ostrowscy policjanci przypominają o zachowaniu zdrowego rozsądku i czujności na drodze.

Przy dużej prędkości, podczas opadów deszczu pod oponami samochodu woda gromadzi się znacznie szybciej niż pojazd jest w stanie ją wypchnąć. Wytworzone ciśnienie powoduje, że samochód unosi się i wpada w poślizg na cienkiej warstwie wody, znajdującej się między oponami a nawierzchnią drogi. Taka sytuacja może doprowadzić do nieszczęścia. Jeśli stracimy kontrolę nad pojazdem, może dojść do wjechania na przeciwny pas ruchu, zjechania z drogi, wjechania do rowu, uderzenia w pieszego bądź rowerzystę i spowodowania wypadku drogowego.

Aby zapobiec tragedii, należy także pamiętać o regularnej kontroli stanu bieżnika i ciśnienia w oponach. Nie bagatelizujmy sprawy, kiedy przychodzi czas wymiany opon na nowe, to od nich w dużej mierze zależy nasze życie i zdrowie.

Policjanci przypominają, że hamowanie na mokrej nawierzchni jest trzykrotnie dłuższe niż na nawierzchni suchej. Warto więc stosować się do zasad bezpiecznej jazdy i zdjąć nogę z gazu. Zachowajmy także bezpieczny odstęp od poprzedzającego pojazdu, pozwoli to uniknąć niekontrolowanej stłuczce. Unikajmy nagłego hamowania i skręcania, starajmy się hamować pulsacyjnie - pompując pedał hamulca.

Pamiętajmy również, że przez pierwsze pół godziny od rozpoczęcia opadów, kierowcy mogą odczuwać ograniczoną kontrolę nad pojazdem. W tym czasie na drodze warunki do jazdy stają się znacznie utrudnione. Wszystko przez śliską powłokę, która powstaje w wyniku mieszania się wody z zanieczyszczeniami na drodze.

W większości, podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych przyczyną zdarzeń drogowych jest niezachowanie bezpiecznej odległości od poprzedzającego pojazdu czy przekraczanie dopuszczalnej prędkości. Należy zwracać uwagę na natężenie ruchu panujące na drodze - pamiętajmy, aby zwolnić do prędkości pozwalającej kierowcy kontrolować sytuację.

Policjanci apelują także do pieszych uczestników ruchu drogowego. Pamiętajmy, że kierujący pojazdem może mieć ograniczone pole widzenia podczas intensywnych opadów deszczu, a jego droga hamowania znacznie się wydłuża - dlatego upewnijmy się czy przejście przez jezdnię nie zagrozi w danej chwili naszemu życiu i zdrowiu. Pieszy uczestnik ruchu drogowego ma znacznie mniejsze szanse podczas zdarzenia drogowego niż kierujący.

Apelujemy do wszystkich pieszych, aby nie stwarzali na drodze dodatkowego zagrożenia. Zmniejszymy ryzyko wypadku jeżeli: nie będziemy wbiegać na przejście dla pieszych, zsiądziemy z roweru podczas przechodzenia przez przejście dla pieszych, upewnimy się czy jest możliwość przejścia na drugą stronę jezdni oraz jeśli będziemy dobrze widoczni na drodze! Wniosek jest jeden - przestrzegajmy przepisów ruchu drogowego.

Opr. st. post. Patrycja Lichtarowicz


Bartosz Nowicki - Mistrzem Europy2016-06-22

Wczoraj do domu wrócił Bartosz Nowicki - Mistrz Europy w slalomach motoparalotniowych.
Ogólnopolski sukces uczennic z Gorzyc Wielkich2016-06-22

Uczennice z klasy czwartej Szkoły Podstawowej w Gorzycach Wielkich zdobyli wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Nasze Nadleśnictwo". 
Festyn Rodzinny ''Mama, Tata i Ja''2016-06-22

Już po raz czwarty mieszkańcy wsi Topola Mała spędzili niedzielne popołudnie na festynie rodzinnym organizowanym przez Radę Rodziców miejscowego Zespołu Szkolno-Przedszkolnego.
Dzień Dziecka w Górznie2016-06-22

Sporo atrakcji czekało na najmłodszych podczas tegorocznego festynu z okazji Dnia Dziecka w Górznie.
Koła Gospodyń Wiejskich walczą o głosy2016-06-22

KGW Czekanów, KGW Gorzyce Wielkie oraz KGW Wtórek walczą o prestiżowy tytuł "Wielkopolskie Koło Gospodyń Wiejskich 2016".
Wyjazd studyjny dla nauczycieli2016-06-22

„Poznaj swój Powiat Ostrowski” to propozycja Rady Powiatu Ostrowskiego na promowanie miejsc ciekawych i bardzo atrakcyjnych w najbliższym otoczeniu.
Przed wakacjami - co warto wiedzieć ? 2016-06-22

O czym warto pamiętać, wybierając się na urlop, przypominają instytucje biorące udział we wspólnej akcji "Przed wakacjami - co warto wiedzieć?".
Komunikat - znaleziono telefon komórkowy 2016-06-22

12 czerwca 2016 r., na ul. Głogowskiej w Ostrowie Wielkopolskim znaleziono telefon komórkowy marki Nokia.
XXIII Sesja Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego 2016-06-22

Informujemy, że XXIII Sesja Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego odbędzie się w dniu 27 czerwca 2016 roku o godz. 9.00 w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, al. Powstańców Wielkopolskich 14.
Rodzinnie i wesoło... Dzień Dziecka w Szczurach2016-06-21

12 czerwca na boisku sportowym w Szczurach  odbył się Dzień Dziecka. Imprezę zorganizowało wspólnie: KGW, Rada Sołecka ze Szczur, sołtysi z Będzieszyna, Słaborowic, Rady Sołeckie i KGW z tych miejscowości.
25-lecie istnienia jednostki OSP Lewków2016-06-21

Strażacy z Lewkowa świętowali jubileusz 25-lecia jednostki OSP.
Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie altówkowym2016-06-21

IV Skierniewickie Spotkania Młodych Altowiolistów– konkurs ogólnopolski pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej zakończył się szczęśliwie dla ostrowianki - Anny Wołowicz.
Działki na sprzedaż2016-06-21

Pięć działek budowlanych należących do Powiatu Ostrowskiego i znajdujących się w Przygodzicach przy ul. Ogrodowej zostanie wystawionych na sprzedaż.