HOME
OGŁOSZENIA
ZAREJESTRUJ DOMENĘ
Osób online: 1; piątek, 5 czerwiec 2020 Imieniny Bonifacego, Kiry, Waltera
Ostrów Wlkp. • informacje • 2016-06-22
Wyjazd studyjny dla nauczycieli
Źródło: www.powiat-ostrowski.pl 

„Poznaj swój Powiat Ostrowski” to propozycja Rady Powiatu Ostrowskiego na promowanie miejsc ciekawych i bardzo atrakcyjnych w najbliższym otoczeniu.

Idea wyjazdów studyjnych zrodziła się 4 lata temu i jest kontynuowana po dziś dzień. To pomysł na turystykę edukacyjną dla nauczycieli ze szkół z terenu całego Powiatu Ostrowskiego, na odwiedzanie i poznawanie miejsc związanych z turystyką i kulturą w jej rozmaitych aspektach.

Obiekty zainteresowania tegorocznej wycieczki w ramach IV edycji przedsięwzięcia „Poznaj swój Powiat Ostrowski” stanowiły zarówno miejsca historyczne,  sakralne jak również turystyczne, mieszczące się na terenie gminy Raszków. Uczestnicy poznali walory kulturowe, lokalowe, czy krajobrazowe Raszkowa, Skrzebowej, Moszczanki, Pogrzybowa i Radłowa.  Burmistrz Raszkowa Jacek Bartczak pełnił funkcję przewodnika.

zdjecie

Przedstawi historię miasta i jego mieszkańców, najciekawsze budowle i plany na przyszłość. Grupa m.in. zapoznała się z projektem przebudowy Ratusza- ponad 100- letniego budynku, któremu planowane jest przywrócenie dawnego wyglądu, czy okazałego Pałacu Niemojowskich w Przybysławicach, który po remoncie ma pełnić funkcję siedziby Urzędu Stanu Cywilnego i Muzeum Ziemi Raszkowskiej. Mijając urokliwy rynek, w pobliżu młyna,  grupa przeszła do nowo zagospodarowanego parku. Silna ulewa jednak przerwała zwiedzanie dalszej części miasteczka. Kolejnym punktem wycieczki był Pałac w Bugaju, prawdziwa perełka regionu, której przywrócono dawny blask i świetność. Właściciel wraz z córką osobiście przyjął gości pokazując najciekawsze zakamarki obiektu. Goście zwiedzili pałac od piwnic, gdzie mieści się studnia techniczna,  po sam dach z salą przeznaczoną na apartament dla gości hotelowych. Odrestaurowane wnętrza zachowały swój pierwotny charakter. Ciekawostką jest drewniany sufit kasetonowy z malowanymi herbami szlacheckimi rodziny Potockich.

zdjecie

Grupa zwiedziła Kąpielkę-  kompleks stawów, które stanowią centrum wypoczynku dla mieszkańców. Malowniczym przejściem, wzdłuż starego muru, udało się dojść do XVIII- wiecznego, 6 – hektarowego parku podworskiego w Przybysławicach. Po chwili ukazał się Pałac Niemojowskich a dalej kościół pw. Św. Katarzyny Aleksandyjskiej. W dalszą podróż grupa wybrała się do Skrzebowej. W kościele odsłonięty został obraz Matki Boskiej Loretańskiej. Wiele źródeł stwierdza o jego nadprzyrodzonych właściwościach. Obraz Matki Bożej otaczany był wielka czcią. Po renowacji umieszczony został w głównym ołtarzu. Można było zobaczyć także odrestaurowany w tym roku, dzięki środkom pochodzącym z powiatowego budżetu, krucyfiks pochodzący najprawdopodobniej z końca XVIII w.W Skrzebowej znajdują się ruiny Kaplicy Loretańskiej z XVI/XVII wieku. Jej pierwowzorem jest Domek Loretański Świętej Rodziny z włoskiego Loreto, słynący z licznych cudownych wydarzeń i odwiedzany przez licznych pielgrzymów. W kościele uwagę przykuwa także zabytkowa kropielnica, która przetrwała najprawdopodobniej z XII/XIII wieku. To najprawdopodobniej jeden z najstarszych obiektów w regionie. Umieszczona w bocznej kruchcie, wykonana z kamienia polnego kropielnica, mocno wytarta jest przez ręce ludzi przychodzących przez wieki na nabożeństwa do kościoła.

zdjecie

Na koniec można było obejrzeć prace malarskie prof. Stanisława Brajera oraz występ taneczno- muzyczny Zespołu Tańca Ludowego „Swojacy”. Na koniec nauczyciele otrzymali od organizatorów upominki.

zdjecie

Konferencja „Poznaj swój Powiat Ostrowski” pod patronatem przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego odbyła się 17 czerwca 2016 roku.Trasy ubiegłorocznego wyjazdu biegły przez Gminę Sieroszewice natomiast dwa lata wcześniej grupa odwiedziła Gminę Sośnie. Pierwsza edycja konferencji studyjnej odbyła się stacjonarnie w Ostrowie Wielkopolskim.

Inicjatywa programu „Poznaj swój Powiat Ostrowski” skierowana głównie do nauczycieli szkół z terenu Powiatu Ostrowskiego, mająca zachęcić do poznawania dziedzictwa najbliższej okolicy, odbywa się pod patronatem Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowskiego Andrzeja Leraczyka.


Przed wakacjami - co warto wiedzieć ? 2016-06-22

O czym warto pamiętać, wybierając się na urlop, przypominają instytucje biorące udział we wspólnej akcji "Przed wakacjami - co warto wiedzieć?".
Komunikat - znaleziono telefon komórkowy 2016-06-22

12 czerwca 2016 r., na ul. Głogowskiej w Ostrowie Wielkopolskim znaleziono telefon komórkowy marki Nokia.
XXIII Sesja Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego 2016-06-22

Informujemy, że XXIII Sesja Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego odbędzie się w dniu 27 czerwca 2016 roku o godz. 9.00 w sali sesyjnej Urzędu Miejskiego, al. Powstańców Wielkopolskich 14.
Rodzinnie i wesoło... Dzień Dziecka w Szczurach2016-06-21

12 czerwca na boisku sportowym w Szczurach  odbył się Dzień Dziecka. Imprezę zorganizowało wspólnie: KGW, Rada Sołecka ze Szczur, sołtysi z Będzieszyna, Słaborowic, Rady Sołeckie i KGW z tych miejscowości.
25-lecie istnienia jednostki OSP Lewków2016-06-21

Strażacy z Lewkowa świętowali jubileusz 25-lecia jednostki OSP.
Wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie altówkowym2016-06-21

IV Skierniewickie Spotkania Młodych Altowiolistów– konkurs ogólnopolski pod patronatem Centrum Edukacji Artystycznej zakończył się szczęśliwie dla ostrowianki - Anny Wołowicz.
Działki na sprzedaż2016-06-21

Pięć działek budowlanych należących do Powiatu Ostrowskiego i znajdujących się w Przygodzicach przy ul. Ogrodowej zostanie wystawionych na sprzedaż.